iPhone ve iPad için iOS 13 ya da iPadOS 13 beta nasıl kurulur?

iPhone ve iPad için iOS 13 ya da iPadOS 13 beta nasıl kurulur?
2019-06-16 17:35:24 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 10417

Apple 3 Haziran 2019'da, yeni iOS 13 ve iPadOS yazılımının geliştirici betalarını tanıttı. Öncelikle hatırlatmakta fayda var ki eğer bir Apple uygulama geliştirici yani developer değilseniz bu betaları günlük olarak kullandığınız iPhone ya da iPad cihazlarınıza yüklemeniz önerilmez. Şayet siz de bir developer iseniz veya yine de iOS 13 beta yüklemek istiyorsanız sizler için bu yazımızda iOS 13 beta nasıl yüklenir konusuna değindik. iPhone'unuza iOS 13 beta'yı ve iPad'inizde iPadOS 13'ün beta sürümünü nasıl indirip yükleyeceğinizi öğrenmek için adım adım anlatacağız.

Daha önce Apple'ın yapacak olduğu bu etkinliği ve etkinlikte neler tanıtacağını önceki makalelerimizde sizlerle detaylı bir şekilde anlatmış ve iOS 13 detaylarını paylaşmıştık.

Apple, iOS ve iPadOS 13'ün son kullanıcıya açık beta sürümlerini bu ayın sonuna kadar sunmayacağını, ancak elbette bir spin için geliştirici beta almanızı engelleyen hiçbir şey olmadığını belirtmişti.


Apple, yazılımsal hatalardan (bug) kaynaklanan veri kaybı ve güvenilirlik sorunları nedeniyle betaları birincil olarak kullandığınız cihazlarınıza kurmamanızı tavsiye etmektedir. Şirket, iOS ve iPadOS 13 resmi notlarında aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Bu sürüm yalnızca yazılım geliştiricilerin uygulamalarını test etmesi ve iOS'ta yeni teknolojileri kullanmaya başlaması için tasarlanmıştır. Cihazınızı yedeklediğinizden ve yalnızca gerektiğinde silmeye hazır olduğunuz sistemlere kurduğunuzdan emin olun.

Heyecan Arayanlar İçin Önemli Not: Eğer iOS ve iPadOS 13'teki en yeni özellikleri denemek ve en yeni özelliklerle uğraşmakla ilgileniyorsanız, bu ayın başlarında son kullanıcıya açık betalara gelen birçok hata düzeltmeyi ve iyileştirmeyi beklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


Ön şartlar

Yükleyiciler, Apple’ın geliştiricilere yönelik portalında barındırılır, bu nedenle Apple Kimliğinizle oturum açmanız gerekir. Bunu okuyorsanız ve bir iOS cihazınız varsa, zaten bir Apple ID hesabınız var demektir. İndirilenler bölümüne erişmek için yıllık 99 ABD Doları üyeliğe ihtiyacınız olacak, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Son olarak, donanımınızın iOS 13 ve iPadOS 13 için minimum sistem gereksinimlerini karşıladığını iki kez kontrol etmek isteyeceksiniz.

iOS 13 Hangi Cihazları Destekliyor?

iOS 13 bu cihazlarla uyumludur.

iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Artı
iPhone 6'lar
iPhone 6s Plus
iPhone SE
iPod touch (7. nesil)
iPadOS sistem gereksinimleri

iPadOS 13 beta hangi cihazlarla uyumlu?

12.9-inç iPad Pro
11 inç iPad Pro
10,5 inç iPad Pro
9,7 inç iPad Pro
iPad (6. nesil)
iPad (5. nesil)
iPad mini (5. nesil)
iPad mini 4
iPad Air (3. nesil)
iPad Air 2Apple, betaları yüklemek için iki yol sunar.

iOS ve iPadOS 13 beta'yı kurmanın iki yolu

Geçmişte, bir iOS beta kurmak, geliştiricilere yönelik olarak Apple'ın portalından cihazınız için sadece özel bir konfigürasyon profili almak yoluyla, bu durum da kullanıcıya bir bulut beta güncellemesi sunma konusunda işler oldukça basitti .

Xcode 11 kullanarak iOS veya iPadOS 13 beta nasıl kurulur?

Bu yöntem şu anda macOS Mojave veya daha önce macOS'un piyasaya sunulan sürümlerinden birini kullanan kişiler için harika bir yöntemdir, çünkü bilgisayarlarını macOS Catalina 10.15 beta sürümüne güncellemesi gerekmez. Bunun yerine, multi-gigabayt Xcode 11 beta sürümünü indirip kurmak ve iOS 13 beta sürümünü iTunes aracılığıyla yüklemenize izin veriyor.

1) Mac'inizde developer.apple.com/download adresini ziyaret edin ve Apple ID hesabınızla oturum açın.

2) Ekranın üstündeki Uygulamalar'ı tıklayın ve Xcode 11 Beta bölümünde İndir'e tıklayın.

MacOS Mojave'da iTunes'u kullanarak iOS 13 beta'yı kurabilmek için buna ihtiyacınız olacak.
Xcode beta 7.66 gigabaytlık bir indirme olduğundan Mac'inizde küçük bir bahar temizliği ve boş depolama alanı üretmek için mükemmel bir zaman olabilir. 

3) Xcode 11 beta'nın indirmeyi bitirmesini bekleyin, ardından yükleyiciyi başlatın.

Önce, masaüstünü tıklayarak macOS hesabınızın İndirilenler klasörünü açın ve ardından klavyede Option - Command - L kombinasyonuna basın. Alternatif olarak, Finder'ın Git menüsünden İndirilenler'i seçin. Şimdi yükleyiciyi başlatmak için “Xcode_11_beta” dosyasına çift tıklayın ve yazılımı Mac'inize yüklemek için talimatları izleyin. Yükleme işlemini macOS kullanıcı hesabınızın şifresiyle doğrulamanız istenebilir.

4) Uygulama başarıyla yüklendikten sonra, Uygulamalar klasöründen Xcode 11 beta uygulamasını açın.

Xcode'un bazı ek bileşenler kurması gerekiyor. Bu isteme olumlu cevap verdiğinizden ve işlem bitene kadar beklediğinizden emin olun. Uygulama ilk kez başlatıldıktan sonra, artık gerekli yazılım desteğine sahip olduğumuz için bırakabilirsiniz.

5) Ardından, iOS ve iPad OS 13 beta yükleyicilerini alacağız. Safari'de Apple Developer portal penceresinin üstündeki İşletim Sistemi'ni tıklayın, iOS veya iPadOS 13 beta bölümünde Tümünü Göster'i tıklayın ve iOS aygıt modeliniz için geri yükleme görüntüsünü tıklayın.

Bu, geri yükleme görüntüsünü Mac’in Yüklemeler klasörüne indirmeye başlayacaktır. İlerlemeyi izlemek için, Safari’nin Görünüm menüsünü tıklayın ve İndirilenleri Göster öğesini seçin. Alternatif olarak, Safari penceresi seçili olarak Option - Command - L klavye kombinasyonuna basın.

6) Herhangi bir yeni iOS yazılımı kurmadan önce iPhone'umu Bul'u devre dışı bırakmalıyız. İOS aygıtında Ayarlar'ı başlatın ve en üstte Apple ID bio'nuza dokunun. Ardından, iCloud'a dokunun, listeden iPhone'umu / iPad'i Bul'u seçin ve iPhone'umu / iPad'i Bul'un yanındaki anahtarı KAPALI konuma kaydırın. Son olarak, Apple ID şifrenizi yazın ve işlemi onaylamak için Kapat düğmesine basın.

İOS 13 beta'yı yüklemeden önce iPhone'umu Bul'u devre dışı bırakın.

7) Şimdi iTunes'u Dock'tan veya Uygulamalar klasöründen başlatın.

8) Mac'inize, veri kablosunu kullanarak bir iPhone / iPad bağlayın ve seçenekleri ortaya çıkarmak için cihaz simgesini tıklayın (iOS cihazda şifrenizi girmeniz istenebilir).

9) iOS cihazının arşivlenmiş bir yedeğini alacağız, böylece herhangi bir veri kaybı olmadan, önceki iOS sürümüne geçebiliriz. Yedeklemenin Bu Bilgisayar'a ayarlandığından emin olarak, “Yerel yedeklemeyi şifrele” nin yanındaki kutuyu işaretleyin ve şifreleme şifrenizi seçin. Şimdi, iTunes’un Yedekleri bölümünde Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın, dilerseniz uygulamalarınızı da yedekleyin.

10) iOS cihazı yedeklendiğinde, yedekleme dosyasını arşivlemenin zamanı geldi. İTunes menüsünden Tercihler'i seçin ve Aygıtlar sekmesini seçin, ardından sağ veya az önce oluşturduğunuz yedeği Control tuşunu basılı tutup Arşivle'yi seçin. İşlemi OK düğmesine basarak onaylayın.

Bir yedekleme dosyasını arşivlemek gelecekte üzerine yazılmamasını sağlar.
Arşivleme, yedekleme dosyasının daha sonraki yedeklemeler tarafından üzerine yazılmamasını sağlar. Arşivlenmiş yedeklemeler, zaman damgası ile normal olanlardan ayırt edilir.

Beta kurulumumuzda herhangi bir şey ters giderse, değerli verilerinizi kaybetmeden endişelenmeden her zaman önceki iOS sürümümüze geri dönebiliriz.

11) Klavyede Option tuşunu basılı tutarken, iTunes'ta iPhone'u / iPad'i Geri Yükle'yi tıklayın.

12) Açılan Finder penceresinin kenar çubuğundaki İndirilenler'i tıklayın veya geri yükleme görüntüsünü indirdiğiniz yere gidin, ardından sadece indirdiğiniz IPSW geri yükleme dosyasını seçin ve Tamam düğmesine basın.

iTunes şimdi beta sürümünü iOS cihazınıza yükleyecektir.

Şimdi kendinize bir sandviç almak ya da e-postalarınızı kontrol etmek için iyi bir zaman. İOS aygıtı, yükleme işlemi sırasında birkaç kez otomatik olarak yeniden başlatılabilir. Güncelleme tamamlanana kadar kapatmayın veya bilgisayardan çıkarmayın.MacOS Catalina 10.15 beta kullanarak iOS veya iPadOS 13 beta nasıl yüklenir?

Bu yöntem, macOS Catalina 10.15 beta sürümünü iOS veya iPadOS 13 beta ile birlikte yüklemek isteyen kişiler için önerilir. Xcode 11 beta'nın indirilmesini gerektirmez.

1) Mac'inizde developer.apple.com/download adresini ziyaret edin ve Apple ID hesabınızla oturum açın.

2) Apple'ın özel yardımcı programını indirmek için ekranın üst kısmındaki İşletim Sistemleri seçeneğine tıklayın ve macOS Catalina 10.15 Beta bölümündeki Profil Yükle seçeneğine tıklayın. İndirmeyi tamamladıktan sonra, Yüklemeler klasöründeki “macOSDeveloperBetaAccessUtility.pkg” dosyasına çift tıklayarak kurun.


MacOS Catalina beta'nın kurulması için bir yapılandırma profili gerekiyor.

3) Mac'iniz şimdi beta macOS sürümleri almaya hazır. Sistem Tercihleri, Yazılım Güncelleme mekanizmasını çağırmak ve bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için otomatik olarak başlatılır. Değilse, güncellemeleri manuel olarak kontrol edin. MacOS Catalina 10.15 geliştirici beta sürümünün kullanıma hazır olduğunu belirten bir mesaj görmelisiniz. MacOS Catalina 10.15 beta yükleyicisini indirmek için Güncelle'yi tıklayın.

4) Yükleyici indirmeyi tamamladıktan sonra otomatik olarak açılır (değilse, Uygulama klasörünüzde bulun). Devam Et 'i tıklayın ve Şartlar ve Koşulları kabul edin, ardından Yükle' yi tıklayın ve beta sürümünü Mac'inize dağıtmak için talimatları izleyin.Yükleme aşaması sırasında bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlatılabilir. İş ve oyun için düzenli olarak kullandığınız herhangi bir Mac'e beta yüklemekten kaçınmak için gönülden tavsiye edilir.


Herhangi bir sorunu önlemek için, Catalina'yı özel bir disk bölümüne yükleyin.
Aslına bakılırsa, akıllı bir kullanıcının yapmak isteyebileceği şey, APFS olarak biçimlendirilmiş Disk Yardımcı Programına sahip 50 gigabaytlık özel bir bölüm oluşturmak ve yükleyici tarafından istendiğinde hedef olarak seçmektir (Göster'i tıklamanız gerekebilir Tüm Diskler).


Catalina'yı yükleyebileceğiniz ek birimleri görmek için Tüm Diskleri Göster'i tıklayın.
Mojave kurulumunuzun Catalina’a yükseltilmesi yerine macOS Catalina 10.15 beta’nın temiz bir kopyasını çalıştırmak için bu işlem türünü seçin. Endişelenmeyin, çünkü yükleyici isteğe bağlı olarak mevcut işletim sisteminizden bilgi aktarmayı teklif eder.

5) macOS ile Catalina 10.15 beta başarıyla yüklendi ve önyüklendi, Safari'de developer.apple.com/download adresini ziyaret edin ve Apple ID hesabınızla oturum açın.

6) Üst kısmın İşletim Sistemine tıklayın, iOS veya iPadOS 13 beta bölümündeki Tümünü Göster düğmesine basın ve iOS cihaz modeliniz için geri yükleme resmini seçin. Yükleyici hemen indirmeye başlayacaktır ve indirme ilerlemesini görmek için Seçenek - Komut - L tuşlarına basabilirsiniz.


7) Şimdi iOS cihazınızı bilgisayara birlikte gelen kabloyu kullanarak bağlayın. Ardından, yeni bir Finder penceresi açın: masaüstünü tıklayın ve Dosya menüsünü seçin, ardından Yeni Finder Penceresi komutunu seçin. Alternatif olarak, masaüstünü tıklatarak Finder'ı seçin, sonra klavyede Command - N tuşlarına basın. Şimdi Finder'ın kenar çubuğundaki, Konumlar başlığı altında listelenen iOS aygıtına tıklayın ve iPhone veya iPad'inizi bu bilgisayara bağlamak için Sonunda Eşle düğmesine basın. İşlemi onaylamak için, iOS cihazında güven öğesine dokunun ve şifreniz ile doğrulayın.

8) iOS cihazının arşivlenmiş bir yedeğini alın; böylelikle betanın her şeyden önce sizin için uygun olmadığını tespit ederseniz kolayca düşürebilirsiniz. Bu bilgisayar metni ile etiketlenmiş radyo düğmesini tıklatarak başlayın. Ardından, “Yerel yedeklemeyi şifrele” nin yanındaki kutuyu işaretleyin ve bir şifreleme şifresi oluşturun. Son olarak, Yedeklemeler başlıklı bölümde bulunan Şimdi Yedekle düğmesini tıklayın.


9) Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra, Yedeklemeleri Yönet'i tıklayın, daha sonra yeni oluşturduğunuz yedeklemeyi sağ tıklayın veya Arşivle'yi seçin, Tamam'ı tıklatarak işlemi onaylayın.

Arşivlenmiş bir yedek, bu bilgisayarda oluşturabileceğiniz daha sonraki yedeklemeler tarafından asla üzerine yazılmaz. Arşivlenmiş bir yedekleme, önceki iOS sürümüne düşürmek istemeniz durumunda, bir iOS cihazını geri yüklemek için size zaman kazandırır.

10) Bağlı iOS cihazında Ayarlar'ı başlatın, en üstte Apple ID bio'nuza dokunun, iCloud'u tıklayın ve listeden iPhone'umu / iPad'i Bul'u seçin. İPhone'umu / iPad'i Bul seçeneğinin yanındaki düğmeyi KAPALI konuma getirin, Apple ID şifrenizi yazın ve işlemi onaylamak için Kapat düğmesine dokunun.

11) iPhone'umu / iPad'i Bul özelliği devre dışı bırakılmış ve cihaz hala Mac'e bağlı ve Finder penceresinde seçiliyken, Seçenek tuşunu basılı tutarken iPhone / iPad'i Geri Yükle'yi tıklayın.


Başka bir Finder penceresi açılacaktır - daha önce indirdiğiniz geri yükleme görüntüsüne gidin, onu seçin (IPSW dosyası) ve işlemi Tamam'ı tıklatarak onaylayın.


12) Sizden istendiğinde, Güncelle'yi tıklayın.

Mac'iniz şimdi beta sürümünü iOS cihazınıza yüklemeye başlayacaktır.

Yükleme işlemi, iOS cihazınızın modeline bağlı olarak birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Güncelleme tamamlanana kadar cihazı kapatmayın veya Mac'inizden çıkarmayın.

iOS ve iPadOS 13'ün bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanıyor.
Peki Apple'ın WWDC 2019'da tanıttığı iOS 13 yenilikleri nedir ve iOS 13 özellikleri neleri kapsıyor. Dilerseniz bütün özellikleri öğrenmek için konferansının tamamını içeren videoyu sizinle paylaşalım ve iyi seyirler dileyerek yazımıza son noktayı koyalım.


Yorumlar

Yorum yaz

Benzer Yazılar