Apple 2019 WWDC Konferansı'nda neleri tanıtacak

Apple 2019 WWDC Konferansı'nda neleri tanıtacak
2019-04-04 09:18:34 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 7378

Apple 2019 WWDC

Apple'ın 2019 WWDC etkinliğinin 3 Haziran - 7 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Peki Apple 2019 WWDC Konferansı'nda neleri tanıtacak? iOS 13 ne zaman gelecek?

Apple, her geliştiriciler konferansında olduğu gibi ilk gün mutlaka bir sahne açılış konuşmasıyla WWDC konferansını başlatır ve burada genellikle büyük duyurular yaparak haftanın geri kalan günleri için de etkinlik boyunca gerçekleşecek olan bir takım faaliyetlere sahne hazırlığı yapar. Açılış etkinlikleri gerek yazılım gerekse donanım alanında yeni ürünlerin duyurulmasından sonra duyurulan tüm ürün ve hizmetlerle ilgili tüm detayları da yine konferansın ilk gününde tüm dünyaya duyurur.

Makalemizin başında da değindiğimiz gibi bu yıl ki Apple 2019 WWDC yani geliştiriciler konferansı resmi olarak da duyurulduğu üzre 3 Haziran ile 7 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Peki gelelim Apple 2019 WWDC Konferansı'nda neler tanıtacak konusuna... Dilerseniz geçtiğimiz yıllardaki geliştiriciler konferanslarında cereyan ettiği şekilde varsayımlarımızı yazalım.


iOS 13 Güncellemesi


WWDC'de Apple, iOS'un yeni nesil sürümü olan iOS 13'ü tanıtacak. iOS 13'te bizleri nelerin beklediği konusunda bir çok kaynaktan söylentiler duyduk ve iOS güncellemesi ile bazı yararlı yeni özelliklerin geleceğini biliyoruz. iOS 13 özellikleri olarak Apple'ın ilk etapta radikal bir arayüz değişikliğine gitmekten ziyade yine minör bazı güncellemeler yapacağını söylemek isteriz. iOS 13 kullanıcı yorumları tarafına baktığımızda ise Apple kullanıcılarının daha çok sosyal olarak interaktif etkileşim sağlayan uygulamaları sıkça tercih ettiklerini anlayabiliyoruz. Tabi gelecek olan yeni özellikler her iPhone'u ilgilendirmiyor. Apple'ın iOS 13 güncellemesini hangi cihazlar için servis edeceği konusu hala muamma. iOS 13 iPhone 6 ve iPhone 5s cihazlar için mi yoksa tıpkı iOS 12 güncellemesinde olduğu gibi iPhone 5s ve üstü cihazlar için mi gelecek bekleyip göreceğiz. Son zamanlarda internette sıkça aratılan ve Apple kullanıcılarının merakla beklediği iOS 13 indir, iPhone 5s iOS 13 yükleme, iPhone 5s iOS 13 indir, iPhone 5s iOS 13 yapma, iOS 13 güncelleme indir, iOS 13 güncelleme hatası gibi konuların cevapları ise tam olarak Apple WWDC konferansından sonra Apple'ın resmi olarak iOS 13 sürümünü duyurmasından sonra netleşecek.


apple wwdc 2019


MacOS'ta Mojave'da tanıtılan ve uzun süredir arzu edilen bir iOS özelliği iOS 13'te sunulan karanlık mod ve ayrıca bazı tasarım değişikliklerini de getirebilir. İPhone ve iPad için yeniden tasarlanmış bir Ana ekran da beklenen özellikler arasında diyebiliriz.


Canlı fotoğraflar yani Live Photos güncelleme beklenen iOS özellikleri arasında... Diğer yandan Dosyalar uygulaması da yenilenecek olmasının yanı sıra yeni E-Posta özellikleri de bekleniyor.


Özellikle iPad için, Apple, sekme görünümünü kullanarak tek bir iPad uygulamasında birden fazla pencereyi görüntüleme özelliğini sunmayı planlıyor ve aynı uygulamanın iki penceresini yan yana kullanmak için çoklu görev özelliği de çalışıyor.


macOS 10.15 ne zaman gelecek özellikleri neler olacak?


MacOS'un yeni nesil sürümü, macOS 10.15, WWDC'de tanıtılacak. Güncelleme hakkında henüz net bir şey bilmiyoruz, ancak Apple, ilk olarak macOS Mojave ve iOS 12'de ilk kez piyasaya sürülen ve iOS 13 ve macOS 10.15'teki geliştiricilere sunulan yeni bir evrensel uygulamalar özelliği üzerinde çalışıyor.


Apple'ın amacı, geliştiricilerin, iOS veya macOS'ta çalışıp çalışmadığına bağlı olarak dokunmatik ekran veya fare ve izleme paneli ile çalışan tek bir uygulama tasarlamalarını sağlamaktır. Bu evrensel uygulama özelliği, platformlar arası uygulamalar oluşturmak için geliştiricinin iş yükünü azaltırken, Mac'lerde bulunan uygulamaların sayısını önemli ölçüde artırabilir.


Apple, macOS Mojave'da 32 bit uygulamalar hakkında uyarılar yayınlamaya başladı ve Mojave'nin onları destekleyen macOS'un son sürümü olacağını söyledi. Apple'ın macOS 10.15'teki 32 bit uygulama desteğini devre dışı bırakması bekleniyor; bu, bir süredir güncellenmemiş bazı eski uygulamaların çalışmayı bırakacağı anlamına da geliyor.

MacOS 10.15 ile gelen özellikler hakkında daha fazla bilgi için, sonraki blog yayınlarımızı takip edebilirsiniz.

wwdc 2019 ios 13

Diğer Apple Cihazlar için Yazılım Güncellemeleri


İOS 13 ve macOS 10.15 ile birlikte Apple, tvOS ve watchOS'un yeni sürümlerini tanıtacaktır. Bu güncellemelerden henüz ne geleceğini bilemiyoruz, ancak etkinlik tarihi yaklaşırken daha fazlasını da duyabiliriz.

Söylentilere göre Apple, WWDC’de bulunan yeniden tasarlanmış Mac Pro’nun önizlemesini duyurmayı düşünüyor. Apple, 2017'nin başından bu yana, Apple'ın profesyonel kullanıcı tabanını hedef alan, yüksek kaliteli, yüksek verimli bir Mac Pro üzerinde çalıştığını biliyoruz. Birinci sınıf bileşenlere ve parçaları yükseltmeyi kolaylaştıran modüler bir tasarıma sahip olacağını bazı kaynaklardan duymuş ve öğrenmiştik.


Apple WWDC'de Mac Pro'yu gösterme konusunda kesin bir karar vermedi fakat son ana kadar neler olabileceği konusunda henüz bir bilgi paylaşımı da yapılmış değil.


Yorumlar

Yorum yaz