Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?

Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?
2019-09-23 12:05:57 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 9197

Kaybolan Çalınan iPhone Nasıl Bulunur?

İnsanoğlunun başına her şey gelebilir.

Ama bazı anlan olur ki bu canımızı oldukça yakar.

Hele ki içinde bir dünya bilgilerimizin ve fotoğraflarımızın olduğu telefonumuzun çalınması ya da kaybolması söz konusu ise...

İşte o zaman gerçekten başımızdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi oluruz.

Üstelik o an ne yapacağımızı bilemez halde donar kalırız.

Peki kaybolan ya da çalınan bir iPhone'u nasıl buluruz?

Böyle zamanlarda her geçen saniye oldukça önemlidir.

O zaman dilerseniz hemen hiç vakit kaybetmeden anlatıma geçelim.


Kayıp iPhone Bulma Yöntemleri

iPhone'unuz kaybolur ya da çalınırsa onu bulabilmeniz için bir çok yöntem mevcut.

Kaybolan veya çalınan iPhone cihazınızda iPhone'umu Bul ya da diğer bir adıyla Find my iPhone özelliği açıksa:

1. Bir yakınınızın iPhone'undan iPhone'u Bul uygulamasını kullanarak veya bilgisayardan internete girerek icloud.com adresini ziyaret ediniz ve Apple Kimliğiniz ile giriş yaptıktan sonra iPhone' Bul seçeneğine tıklayınız.

2. Açılan menüde iPhone'unuzun adına dokunun ve harita üzerindeki konumuna göz atın.

3. Ses Çal seçeneğine dokunarak kayıp iPhone'unuza bir ses çalma komutu gönderebilirsiniz.

4. Kayıp Olarak İşaretle seçeneğine dokunabilir ve böylece bir parola yardımı ile iPhone cihazınızı uzaktan kilitleyebilir hatta kaybolan ya da çalınan iPhone'a sizinle iletişime geçilebilecek farklı bir telefon numarasını içeren bir mesaj gönderebilirsiniz.

5. Kaybolan veya çalınan iPhone'unuz için Polis'e giderek durumu anlatabilir ve onlardan konu ile ilgili yardım alabilirsiniz. iPhone çalındı ise savcılık yardımı ile şikayette bulunabilirsiniz.

6. iPhone'unuzdaki önemli bilgilerinizin kötü amaçlı şahısların geçmesini engellemek için icloud.com üzerinden Aygıtı Sil seçeneğine dokunarak iPhone'u uzaktan silebilirsiniz. Yalnız bu seçeneği daha önceden bir yedek aldıysanız yapınız ve aygıtı sildiğinizde kayıp iPhone'unuzu uzaktan takip edemezsiniz.

7. iPhone'unuzun kaybolduğunu veya çalındığını hizmet almış olduğunuz operatöre bildirin. Bu durumda hat ile ilgili tüm aramalar, mesajlaşmalar vs engellenecektir.

NOT: iPhone'umu Bul Android için henüz desteklenmemektedir.Çevrimdışı iPhone Nasıl Bulunur?

Kaybolan ya da çalınan iPhone'unuzda iPhone'umu Bul özelliği açık değilse ve iCloud üzerinden cihazınızı bulamıyorsanız:

1. Eğer iPhone cihazınız kaybolmadan ya da çalınmadan önce iPhone'umu Bul özelliğini açmadıysanız Apple Kimliği parolanızı değiştirmelisiniz. Bu işlemin amacı başkalarının Apple kimliğinizi kullanarak iPhone'da bulanan verilerinizi ele geçirmesini engelleyecektir.

2. iPhone'unuzda bulunan diğer sosyal medya hesapları, e-posta adresleri, banka hesapları gibi önem derecesi yüksek bilgilerinizin başkalarının eline geçmemesi için vakit kaybetmeden ilgili kurum ya da kuruluşlar ile irtibata geçerek durumu bildirmeli kayıp başvurusunda bulunmalı ya da bu hesaplarınızın şifrelerinizi değiştirmelisiniz.

3. Bu iki adımı tamamladıktan sonra çevrimdışı iPhone'u bulmak için çevrenizdeki en yakın karakola giderek durumu Polis'e bildiriniz.

4. Kaybolan ya da çalınan iPhone'unuzun sim kartını izinsiz kullanıma kapatmak için durumu hizmet aldığınız GSM operatörüne bildiriniz.

Çalınan iPhone Kullanılabilir mi?

iPhone kullanıcılarının en çok merak ettikleri sorulardan biri de çalınan iPhone kullanılabilir mi sorusu...

Bir iPhone çalındıktan sonra kötü amaçlı şahıslar cihazınızı satmak, paraya çevirmek ya da uzak bir ihtimal de olsa kullanmak isteyebilirler.

iPhone'u satmak ve paraya çevirmek dışında çalıntı iPhone sıfırlama gibi işlemlere başvurabilirler. 

Eğer cihazınızda bir ekran kilidi dışında Apple kimliğiniz ile etkinleştirilmiş iPhone'umu Bul özelliği açıksa içiniz rahat olsun.
iPhone'unuza yazılım sıfırlama işlemi yapılsa dahi cihazınızı aktif edemeyeceklerdir. Bu şahıslar iPhone kayıp modu kırma teşebbüsünde bulunsalar dahi cihazınız sıfırlama işlemi sonrası tekrar açıldığında iPhone'umu Bul özelliği devreye gireceği için konum tespitinde bulanabilirsiniz.
Şayet iPhone'unuzda iPhone'umu Bul özelliği aktif değilse yukarıda da değindiğimiz gibi lütfen çevrimdışı iPhone bulma adımlarını uygulayınız.


Yorumlar

Yorum yaz