Apple'ın yeni patent başvurusu, Mac'lerde Face ID'ye ve Magic Keyboard'ta Touch Bar'a işaret ediyor

Apple'ın yeni patent başvurusu, Mac'lerde Face ID'ye ve Magic Keyboard'ta Touch Bar'a işaret ediyor
2019-04-13 21:54:28 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 7368

Apple'dan Mac'te Face ID ve Touch Bar için patent başvurusu

Apple'ın yeni patent başvurusuna göre, Mac'lere Face ID yani yüz ile parola koruma sistemi ve Magic Keyboard'lar için de Touch Bar özelliği geliyor.

Apple'ın Face ID'yi Mac'lere ne zaman getireceğine dair çeşitli söylentiler devam ededursun, söz konusu teknoloji iPhone'lardan iPad'lere genişletildi bile. Geçtiğimiz günlerde ise aynı konu için bir dizi patent başvurusunun sonunda Apple tarafından yapıldığına şahit olduk.

Ancak patent aynı zamanda Touch Bar'ın Magic Keyboard'lara da gelebileceğini öne sürüyor…

Apple hepimizin bildiği üzere ilk önce iPhone'lar için Face ID'yi sunmuştu. Apple, ilk önce iPhone'da Face ID'yi piyasaya sürerken, tanıklık ettiğimiz ilk Apple patenti, 2017'de aslında telefonla değil Mac ile ilgili. Patent aynı zamanda şık bir otomatik uyandırma özelliğini de kapsıyor.

Söz konusu Patent, uyku modundaki Mac'lerin yüzlerini taraması için kameraları nasıl kullanabileceği konusunu açıklıyor. Bu, muhtemelen uyuyan bir Mac'in çok fazla güç kullanmadan belirli arka plan etkinliklerini gerçekleştirebildiği Power Nap'a eklenen bir özellik olabilir.


Bunlara da göz atabilirsiniz!...


Mac'iniz herhangi bir yüz görürse ve kullanıcı tanımlanırsa bu Mac'i uyandırmak için yüz tanıma özelliğini kullanır.


Temelde, Mac uyku modunda iken bir çok işlemi arka planda yürütecek şekilde uzun bir süre beklemede kalabilir. Sadece herhangi bir yüzün görünüp görünmediğini bulmak ve sonra Mac'i tamamen uyandırmadan önce yüz tanıma bölümünü çalıştırmak için daha fazla güç kullanması gereken bir moda girer.

Geçtiğimiz yıl, bir mac üzerinde yüz kimliğini tanımlayan başka bir kamera gördük; kullanıcıların kamera tarafından algılanan hareketlerle bir Mac'i kontrol etmelerine izin vermeyle ilgili daha fazla ayrıntıya yer verilmişti.

Bugün Patently Apple tarafından tespit edilen patent başvurusu aslında yüzün 3B haritası yerine retina taraması kullanan Face ID için. Bu, bazı ileri teknoloji güvenlik sistemlerinde kullanılan bir teknoloji türü.

Apple, 86 no'lu bu patent istemindeki Touch Bar'a sahip cihazların aynı zamanda “yüz algılama sensörü” olan bir biyometrik sensör kullanabileceğini de gösteriyor.

Bu, Apple'ın Face ID tarafında yeni bir teknolojiye geçiş yapmak için büyük bir ilgisi olarak yorumlanabilir ya da genellikle patent başvurularında olduğu gibi, tüm temelleri kapsayan bir şirket anlayışı olarak da düşünülebilir.

Apple, iPhone X lansmanında Face ID'nin ikizler ve bazen de aynı olmayan kardeşler veya çocuklar gibi diğer yakın aile üyeleri tarafından kandırılabileceği konusunda uyarmıştı. Aynı zamanda bir zamanlar bir 3D maske tarafından taklit yöntemiyle yüz tanıma sisteminin delindiğine tanık olmuştuk, ancak bu gelecek vaat eden bir girişimin veya mavi çip şirketinin CEO'su olmayan kimsenin ilgisini çekmesi muhtemel olmayan son derece sofistike bir saldırıydı.

Geniş kapsamlı uygulama, bağımsız bir klavyedeki Touch Bar'ı da işaret ediyor. Ayrıca böyle bir cihazın nasıl görünebileceğine dair çalışmalar da mevcut.


Bunlara da göz atabilirsiniz!...


Tabii ki, Apple'ın asla yapmadığı pek çok şeyi patentlediğini biliyoruz. İki nedenden dolayı, bu fikrin üretime girmesine dair belirli şüpheler söz konusu. İlk olarak, kablosuz klavyedeki her zaman açık bir OLED paneli, pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. 

Günün sonunda klavyenin uzun vadeli gelişiminin belki de geçici bir aşamada tam dinamik olacağından, ancak dokunsal deneyimin fiziksel bir klavyeyi yansıttığı bir noktada olacağından söz edebililiriz. Bakalım Apple tarafından ilerleyen günlerde bu konularla ilgili bir açıklama ya da yakın kaynaklardan en azından bir sızıntı gelecek mi bekleyip göreceğiz.


Yorumlar

Yorum yaz