iPhone'da Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone'da Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?
2019-07-09 20:04:05 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 17841

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bizi olumsuz yönde etkilediği kadar akıllı telefonlarımızı da olumsuz etkiliyor.

Aşırı sıcaklığa maruz kalan bir iPhone veya iPad, sıcaklık belirli bir seviyenin üzerine çıktığında çalışmayacak ve ekranda bir sıcaklık uyarısı belirecektir. Bu aslında aygıtınızın daha kötü hava şartlarına maruz kalmasını bir nebze önlemek için yazılımsal olarak çalışmayı durdurması ve aygıtın kendini bekleme moduna almasıdır diyebiliriz. Söz konusu iPhone aşırı ısınma problemi sonrası ekran görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.iPhone'da Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Elbette bu ısınmalar aygıtınızın sadece kötü hava koşullarına maruz kalmasından dolayı gerçekleşmiyor. Havaların sıcak olması bir bakıma zaten sürekli kullanımda ısınan iPhone'un daha çok ısınmasına neden oluyor. Eğer bir oyun tutkunu iseniz ve günlük vaktinizin ciddi bir bölümünü aygıtınıza sürekli oyun oynayarak geçiriyor, müzik dinliyor, video seyrediyorsanız iPhone'unuz bir süre sonra aşırı derecede ısınacak ve hatta elle tutulamaz seviyeye gelecektir.

Peki bir iPhone'da aşırı ısınma sorununu çözmek için neler yapabiliriz? 

iPhone'u kabul edilebilir çalışma sıcaklığı aralığında tutmak bu durumda çok büyük bir önem arzediyor.

Öyle ki iPhone 0º ile 35ºC arası ortam sıcaklıklarında kullanmak için uygundur. Daha düşük veya yüksek sıcaklık şartları iPhone'un sıcaklığı ayarlamak için davranışını değiştirmesine sebep olabilir. Hatta iPhone'u sıcak ortamların tam aksine çok soğuk ortamlarda kullanmak da bu kez pil ömründe geçici kayıplara sebep olacak ve cihazınızın kendiliğinden kapanmasına yol açacaktır. Bulunduğunuz ortam ısındığında iPhone'u yeniden başlattığınızda ise daha önceki normal sıcaklıkta gördüğünüz şarj yüzdesinin ortalama seviyesine geri döndüğünü görebilirsiniz. Yani iPhone'u yeniden normal ortam sıcaklıklarında kullanmaya başladığınızda pil ömrü de normale dönecektir. Ayrıca bir iPhone'un çok yüksek sıcaklıklarda kullanılması da pil ömrünü kalıcı olarak kısaltabilmektedir.

iPhone'u daima -20º ile 45ºC sıcaklık aralığı yaşanan ortamlarda kullanmalı ve saklamalısınız.

iPhone'da sıcaklık uyarısı yani aygıtın ekranında beliren "iPhone'un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor" şeklindeki uyarı özellikle park edilmiş araçlarda unutulan, bırakılan iPhone'larda daha çok görülmektedir. Zira park halindeki araçlarda özellikle yaz mevsiminden dolayı aşırı sıcaklıklar iPhone'un kabul edilebilir sıcaklık aralığını aşabileceğinden dolayı iPhone'unuzu aracınızda bırakmamakta fayda var.

Sözün kısası eğer siz de iPhone, iPad veya diğer Apple marka cihazlarınızda sıcaklı sorunu yaşıyorsanız ve aygıtınızın ekranında aşırı ısınmadan kaynaklı bir sıcaklık uyarısı görüyorsanız cihazınızı kapalı konumda iken bulunduğunuz ortamdan daha soğuk bir ortama götürmeli ve soğumasını beklemelisiniz.


Yorumlar

Yorum yaz

Benzer Yazılar