iPhone ile Sudan Korkmayın

iPhone ile Sudan Korkmayın
2019-04-20 15:10:57 3 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 7281

iPhone ile Sudan Korkmayın...

Suya dayanıklı tasarım tabii ki iPhone'da.

iPhone 7 ve ondan sonra hayatımıza giren iPhone modellerinin sıçramaya, suya ve toza karşı dayanıklılığı ile ilgili bilgi vermek gerekirse iPhone'unuzun sıçramaya, suya ve toza karşı dayanıklılığı ve yanlışlıkla ıslanmalara karşı ne yapmanız gerektiğine de değinmek isteriz.

Sondan başlayacak olursak iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus suya ve toza karşı dayanıklıdır ve bu dayanıklılık tamamen kontrollü laboratuvar koşullarında tekrar tekrar test edilmiş ve kalite kontrol işlemlerinden geçmiştir. 


iPhone XS ve iPhone XS Max, IEC 60529 standardı çerçevesinde IP68 derecesine sahip cihazlardır.

Yani bu demek oluyor ki 30 dakikaya kadar en fazla 2 metre derinlik olacak seviyede sıvıya karşı dayanıklılığa sahiptir.

iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, IEC 60529 standardı kapsamında IP67 derecesini taşımaktadırlar.

Bu konuyu kısaca özetleyecek olursak da 30 dakikaya kadar en fazla 1 metre derinliğe kadar suya dayanıklılık sağlamaktadır.

Suya, sıçramaya ve toza dayanıklılık uzun süre kalıcı bir durum değildir ve cihazınızın normal kullanıma bağlı olarak çeşitli yıpranmalar sonucunda sıvı geçirmezlik özelliği zamanla azalabilmektedir.

Ayrıca sıvı hasarları, Apple tarafından garanti kapsamında değerlendirilmektedir.iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR model cihazlar; soda, bira, kahve, çay veya meyve suyu gibi sıkça kullanılan içeceklerin yanlışlıkla dökülmelerine karşı son derece dayanıklıdır. Herhangi bir sıçrama ve dökülme esnasında sıvıya maruz kalan bölgeyi içme suyu ile tekrardan kısmi olarak yüzeysel biçimde yıkamalı ve sonrasında iPhone'u bir havlu yardımı ile kurulamalıyız.

Peki iPhone'larda meydana gelebilecek herhangi bir sıvı hasarı sonucu cihazımızda ne gibi sorunlar yaşayabiliriz? Yaşanan sıvı teması hadisesi sonrasında genelde iPhone'umuzun başına gelebilecek sorunlar sıvının etkisini ilk gösterdiği bölgelerde yaşanmaktadır. Dilerseniz maddeler halinde iPhone'larda sıvı teması sonrası Apple kullanıcılarının şikayetlerini kısaca özetleyelim.

 • iPhone suya düştü ses gelmiyor.
 • iPhone suya düştü ısınıyor.
 • iPhone suya düştü ekran karardı.
 • iPhone suya düştü home tuşu çalışmıyor.
 • iPhone suya düştü şarj olmuyor.
 • Suya düşen iPhone tamir edilir mi?
 • iPhone suya düştü dokunmatiği çalışmıyor.
 • iPhone suya düştü parmak izi okumuyor.

iPhone'unuzda sıvı hasarlarına yol açabilecek aşağıda sayacağımız bazı etkinliklerden kaçınmanızı öneririz:

 • iPhone'unuz ile banyoya, duşa, havuza girmek ve yüzmek
 • iPhone'unuz ile su kayağı, kaykay, sörf, jet ski gibi etkinlikleri yaparak cihazı direkt sıvı hasarı doğurabilecek şekilde suya maruz bırakmak
 • iPhone'unuz ile saunaya girmek veya buna benzer buharlı ortamlarda bulunmak
 • iPhone'unuzu direkt güneş ışığına maruz kalacak şekilde ortalığa bırakmak ve buna bağlı önerilen ısı mesafesinin haricinde ya da aşırı rutubetli şartlarda kullanmak

iPhone sıvı teması değişim ücreti konusuna değinecek olursak bildiğiniz gibi Apple Türkiye servis fiyatlandırması konusunda diğer ülkelerdeki Apple Store'larla kıyaslandığında oldukça farklı bir politika yürütüyor.

Belki bunu son zamanlarda içinde bulunduğumuz ekonomik duruma ve sık sık dalgalanan döviz kurlarına da bağlayabilmek mümkün.

iPhone sıvı teması durumunda cebinizden çıkacak olan ücret normal bir cihazın değişim ücreti ile aynı.

Yani tamamen darmadağın bir şekilde parçalanmış bir iPhone ile Apple Store'a uğrasınız bile cihaz değişim ücretleri aynı.

Apple'ın servis fiyatlandırmaları ve cihaz değişim ücretleri yukarıda saymış olduğumuz bu olumsuz etkenlerden dolayı sık sık değişiklik gösterdiği için cihazınızın arızası ile ilgili yapılacak olan onarım işlemi ya da değişim ücreti ile ilgili fiyatlandırma hakkında en gerçek ve en doğru bilgiyi almak için sizi en yakın bir Apple Store'a bekleriz.


Yorumlar

Yorum yaz