iPhone Garanti Sorgulama

iPhone Garanti Sorgulama
2019-08-03 15:56:18 2 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 35412

iPhone garanti sorgulama nasıl yapılır?

İkinci el bir iPhone almak için alacağınız cihazın ne kadar garantisinin kaldığını öğrenmek isteyebilirsiniz.

Ya da cihazınızı satmayı düşünüyorsunuz ama garantisinin olup olmadığını varsa ne kadar süre garantisinin kaldığını öğrenip bunu karşı tarafa belirtmeniz gerekiyor olabilir. Zira garantisi devam eden cihazlarda bu durum ücrete de etki edecektir. İşte bu gibi durumlarda iPhone'un garanti süresinin merak ederiz ve garanti sorgulama yapmak isteriz.

Peki iPhone garanti sorgulama nasıl yapılır? iPhone garanti sorgulama için ne gerekir? 

Garanti sorgulama bilhassa elektronik cihazlar için önemlidir. Ülkemizde tüketici yasaları diğer ülkelere oranla daha fazla tüketici dostu olmuştur. Örneğin Apple'ın tüm dünya ülkelerinde iPhone garanti süresi 1 yıl yani 12 ay ile sınırlı iken ülkemizde bu süre 2 yıl yani toplamda 24 aydır.

Peki nasıl garanti sorgulaması yapacağız. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden detaylara geçelim.


Öncelikle iPhone garanti sorgulaması için aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak Apple servis ve destek kapsamı sayfasını açıyoruz.


iPhone Garanti Sorgulama Sayfası İçin Tıklayınız


Aşağıdaki görselde gösterildiği şekilde iPhone'un seri numarasını öğrendikten sonra bu seri numarasını Apple'ın garanti sorgulama sayfasında bulunan ilgili kısma giriyoruz.

Seri numarası alanının altında bulunan güvenlik kodunu girdikten sonra ise devam butonuna tıklıyoruz.


iphone-garanti-sorgulama

iphone-garanti-sorgulama


Böylelikle iPhone garanti sorgulama sonucu açılan sayfada karşınıza çıkacaktır. Bu bölümde sırasıyla; cihazı satın alma tarihi, telefonla teknik destek için kalan süre, tamir ve servis kapsamı yani kalan garanti süresi ve bunun yanında AppleCare koruma planı gibi bilgiler göreceksiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken kısım iPhone'un kalan garanti süresi olarak ne zamana kadar garantisinin devam ettiği "Onarım ve Servis Kapsamı" bölümünde yer almaktadır.

Eğer "Onarım ve Servis Kapsamı" başlığının yanında Süresi Doldu gibi bir ibare varsa iPhone'unuzun garanti süresi dolmuş demektir.


iphone-garanti-suresi

iphone-garanti-suresi-ogrenme


iPhone Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?


iPhone garanti sorgulama yapmak için ilk aşamada gereken iPhone seri numarasıdır.

iPhone seri numarasını öğrenmek için bir çok yöntem mevcut ama biz burada en basit ve hızlı bir kaç yöntemden bahsetmek istiyoruz.

Bu yöntemleri kısaca iPhone üzerinden ve iTunes üzerinden şeklinde özetleyebiliriz.


iPhone Üzerinden iPhone Seri Numarası Öğrenme

Telefon üzerinden iPhone'un seri numarasını öğrenmek için Ayarlar > Genel adımlarını takip ederek Hakkında kısmına gidin.

iPhone’un seri numarasını "Seri Numarası" başlığının hemen yanında göreceksiniz.


iphone-seri-numarasi-ogrenme

iphone-seri-numarasi-ogrenme


Eğer iPhone kapalıysa ya da kullanmak için uygun değilse bu gibi durumlarda iPhone seri numarasını orijinal kutusu üzerinde bulunan etiketteki Seri numarası bölümünden de öğrenebilirsiniz. Eğer cihazınızın seri numarasına erişemiyorsanız imei den garanti sorgulama yapabilirsiniz.


iTunes üzerinden iPhone seri numarası öğrenme


iPhone seri numarasının öğrenmek için bir diğer yöntem de bir bilgisayar aracılığı ile iTunes' açmak.

Bunun için aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes'u açın. iTunes cihazınızı otomatik olarak tanıyacaktır. Sonrasında cihazınızın simgesine tıklayın ve iPhone'un bilgilerini görmek için Özet sekmesine tıklayın.


iphone-seri-numarasi-sorgulama

iphone-seri-numarasi-sorgulamaİşte bu bölümden iPhone'unuzun Seri numarasını öğrenebilirsiniz.

iPhone'unuzun seri numarasını öğrendikten sonra ise iPhone garanti sorgulaması yapmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Yorumlar

Yorum yaz