IMEI Kayıt Ücreti Son Yapılan Zamla 1500 TL Oldu

IMEI Kayıt Ücreti Son Yapılan Zamla 1500 TL Oldu
2019-07-19 15:43:45 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 8522

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 170 TL'den 500 TL'ye çıkarılan ve Haziran ayında tekrar zam yapılarak 618 TL'ye çıkarılan IMEI kayıt ücreti bir kez daha zamlandı ve bugün itibariyle 1500 TL oldu.

Karar Resmi Gazete'de yayınlandı ve böylelikle yürürlüğe girmiş oldu. Resmi Gazete'de yapılan açıklamada "Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı 1500 TL olarak yeniden belirlenmiştir ifadelerine yer verildi".

İşte Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren o karar:


Ülkemizde telefon fiyatları diğer ülkelere kıyasla oldukça yüksek. Fiyatları yükselten en temel ve belki de tek faktör ek vergiler. Telefonlara eklenen ek vergiler fiyatları daha da yükseltmişken yeni bir akıllı telefon alacaklar için yurt dışından telefon alma fikri daha cazip hale gelmişti.

Ama bugün Resmi Gazete'de yayınlanan IMEI kayıt ücretlerine zam haberinden sonra akıllı telefon alacaklar kara kara düşünmeye başladı.

Son yapılan zamlardan önce yurtdışından yolcu beraberinde telefon getiren bir vatandaş IMEI kayıt hakkı sorgulama işleminin ardından eğer pasaport durumu uygunsa yani daha öncesinde üzerine herhangi bir telefon kaydedilmediyse 178 TL olan pasaport kayıt harcı ücretini ödedikten sonra E-devlet üzerinden pasaport kaydı yapabiliyordu. 178 TL olan E devlet imei kayıt ücreti böylelikle iki katından daha fazla bir zam ile 1500 TL'ye yükselmiş oldu.

Peki bu durumda yurtdışından telefon almak halen mantıklı mı yoksa yurtiçinden mi telefon almalı?

Dilerseniz bu konuyu Apple'ın hali hazırdaki en üst seviye iPhone modeli olan iPhone XS Max 64 GB ile açıklamaya çalışalım.

iPhone XS Max'in Amerika fiyatına baktığımızda 1099 USD etiketini görüyoruz.

Türk Lirası'na çevirdiğimizde bu rakam ortalama 6.205 TL'ye tekabül ediyor.

Yani sözün kısası Amerika'dan 1099 Dolar'a yani 6.205 TL'ye iPhone XS Max 64 GB alabiliyoruz.
Her şey iyi güzel evet ama iş bununla kalmıyor ve üzerine bir de son yapılan IMEI zammı olan 1500 TL'yi üzerine eklediğimizde bu rakam 7.705 TL'ye çıkıyor. Bu da demek oluyor ki yurt dışından yolcu beraberinde iPhone XS Max 64 GB getirdiğimizde bize ortalama maliyeti 7.705 TL şeklinde.

Peki şimdi de Türkiye'den aynı marka ve model cihaz aldığımızı düşünelim.

Apple'ın resmi internet mağazasında iPhone XS Max 64 GB fiyatına bugün baktığımızda 10.799 TL rakamını görüyoruz.
Apple'ın da afişe ettiği gibi fiyatı yükselten aslında KDV ve ek vergiler. Yani fiyatın hemen altındaki açıklamada Apple diyor ki "3.185 TL'yi ben senin adına devlete KDV ve diğer özel vergiler adı altında ödüyorum".

Burdan çıkan sonuç 10.799 TL'yi ödediğimiz taktirde bir iPhone XS Max 64 GB sahibi olabiliyoruz.

Yurt dışından telefon almak hala mantıklı mı değil mi? Türkiye'den mi almalı yoksa yurt dışından alıp IMEI harcını ödeyip pasaport kaydı yaparak mı kullanmalı? Karar sizin...


Yorumlar

Yorum yaz