Apple Yeniden Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu

Apple Yeniden Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu
2019-10-23 14:05:45 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 3314

Apple dünyanın en değerli şirketi ünvanını geri aldı...

Apple, kısa bir süre önce Microsoft'a kaybettiği dünyanın en değerli şirketi ünvanını geri alarak yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu.

Geçtiğimiz WWDC konferansında tanıttığı ve son derece iyi bir satış grafiği elde eden iPhone 11 ailesi sayesinde Apple, bu yükselişi ile Microsoft'u geçerek tekrar eski ünvanını geri almış oldu.

Hatırlayacağınız üzere Apple bundan bir kaç ay önce 1 trilyon dolara ulaşan piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi olmuştu.
Fakat bu birincilik hikayesi düşen iPhone satışlarının ve ekonomideki dalgalanmalar sebebi ile biraz kısa sürmüş ve birincilik koltuğunu Microsoft'a kaptırmıştı.

Böylelikle iPhone 11 ailesi ile yepyeni bir sayfa açan Apple kaptırdığı koltuğu geri aldı ve değeri yükselmeye başladı.
Apple hisseleri borsada tavan yaptı

Apple'ın şu andaki piyasa değeri yaklaşık olarak 1.065 trilyon dolar.

Tabi bu rakamlara ulaşabilmesinin altında yatan en önemli etkenlerden biri son WWDC geliştiriciler konferansında tanıttığı ve Apple'ın lokomotifi diyebileceğimiz iPhone 11 ailesi.

Elbetteki diğer ürün grupları içinde iPad ve Apple watch ailesinin de Apple'ın piyasa değerinin yükselmesinde hatrı sayılır bir payı var.

Öyle ki her WWDC dönemi sonrası Apple'ın yeni ürünleri piyasaya çıktıktan sonra piyasa değerinin de eş zamanlı olarak yükseldiğini söylemek yanlış olmaz.
Birincilik koltuğunu kaybeden ve bu ünvanı Apple'a devretmek zorunda kalan yazılım şirketi Microsoft'un şu andaki piyasa değeri ise 1.063 trilyon dolar.

Özetlemek gerekirse dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında Apple 1.065 trilyon dolar ile birinci, Microsoft 1.063 trilyon dolar ile ikinci sırada yer alıyor.

Apple'ın tekrardan dünyanın en değerli şirketi olmasının ardından borsada Apple hisseleri bir önceki yıla oranla % 50 artış göstererek bir önceki günü 235.37 dolardan kapatmış oldu.Yorumlar

Yorum yaz