APPLE YENİ M1 İŞLEMCİ

APPLE YENİ M1 İŞLEMCİ
2020-11-17 18:01:55 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 3014


M1 İŞLEMCİ :

-Apple, kendi üretmiş olduğu Silikon M1 işlemcisini geçtiğimiz günlerde tanıttı! iPhone ve iPad’lerde kendi ürettiği işlemcileri kullanan Apple, bu zamana kadar Mac modeller için genellikle İntel işlemcileri tercih ediyordu. Ancak son zamanlarda Mac modeller için de yeni bir işlemci üreteceğini ve artık İntel ile çalışmayacağını duyuran Apple, 10 Kasımda kendi ürettiği M1 işlemcileri kullandığı Mac modelleri resmi olarak tanıttı. Yazımızda bu Mac modelleri ve M1 işlemciyi inceleyeceğiz.

 


-Dizüstü bilgisayarlarda ve işlemci teknolojisinde büyük bir yenilik yaparak dikkat çeken Apple, M1, performans, güçlü özellikler ve inanılmaz verimlilikle tanıtılıyor.  Donanım ve yazılım entegrasyonuyla öne çıkan M1 çok iddialı!

 


-Şimdiye kadar Mac’lerde kullanılan işlemciler, I/O, güvenlik ve bellek dahil tüm özelliklerini sunmak için birden fazla yongaya ihtiyaç duyuyordu. M1 ile, bu teknolojiler bir çip “SoC” üzerinde tek bir sistemde birleştirilerek daha fazla verimlilik vadediyor.-8 çekirdeğe sahip olan işlemci,16 milyar transistör ile donatılmış. Apple M1 5nm teknolojisi ile üretilecek.

 


CPU Performansı ve Güç:

-2 kat daha hızlı CPU performansı

-M1, en yeni dizüstü bilgisayar çipine kıyasla, her güç seviyesinde önemli ölçüde daha yüksek performans sunar.

-Yalnızca 10 watt güç tüketimi sırasında, rakiplerinin 2 katına kadar daha hızlı CPU performansı sunar. Ayrıca M1, gücünün sadece %25ini kullanarak PC çipinin en yüksek performansına ulaşabilir.-Normal PC ‘lerin yüksek grafik performansı elde etmek için ayrı bir yonga kullanması gerekir fakat bu çok fazla güç tüketir. Sekiz adede kadar GPU çekirdeği ile M1, bir seferde yaklaşık 25.000 iş parçacığı yürütebilir.

 


GPU Performansı ve Güç:

-M1 grafik hızının 2 katına kadar daha yüksek grafik performansı sunar. Aynı zamanda gücün yalnızca üçte birini kullanırken PC çipinin en yüksek performansına ulaşabilir.

- M1, 16 çekirdekli yapay zeka motoruyla birlikte geliyor. 15 kat daha hızlı makine öğrenimini sağlayan yapay zeka motoru 11 trilyon işlem yapabiliyor.

-Gücünü M1 işlemcisinden alacak yeni ürünler ise şöyle:

  -MacBook Air

  -MacBook Pro

  -Mac Mini


Yorumlar

Yorum yaz