Efsane Geri Dönüyor. iPhone 4 Görünümlü Yeni iPhonelar 2020'de Geliyor...

Efsane Geri Dönüyor. iPhone 4 Görünümlü Yeni iPhonelar 2020'de Geliyor...
2019-09-25 22:47:52 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 5315

Çıktığı ilk günden bu yana fırtınalar koparmaya devam eden ve teknoloji dünyasında adeta bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan iPhone en son iPhone 11 adıyla karşımıza çıkmıştı. 

iPhone 4 modelini ise bilenler bilir.

Bir çok Apple kullanıcısının gönlünde hala apayrı bir yeri vardır iPhone 4'ün.

Steve Jobs WWDC geliştirici konferansında iPhone 4'ü tanıtırken belki bu kadar çok ses getireceğini ve hatta satış rekorları kırabileceğini tahmin edemezdi.

Tek elle kullanım için oldukça ergonomik bir şekilde tasarlanmış yanları gümüş rengi metal olan bu telefon son günlerde de adından oldukça sık bahsettirmeye başladı.

Gelen haberlerse 2020 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone'larda iPhone 4'e benzer metal bir çerçeve bulunabileceği yönünde...

2020 iPhone serisi hakkında özellikle 5G odaklı yenilikler yapılacağına dair Apple'a yakın kaynaklardan bir çok haberler gelmeye devam ediyor.

Şimdi ise genel tasarım konusu hakkında da yeni bir takım haberler duymaya başladık.
Efsanevi analist Ming-Chi Kuo, önümüzdeki yıl Apple’ın iPhone tasarımı konusunda bazı büyük değişiklikler yapacağını öngören yeni bir araştırma notu yayınladı.

Bu araştırma notu açık bir şekilde gösteriyor ki Apple'ın bu yıl piyasaya sürülen modellere kıyasla 2020 model iPhone'ların tasarımında bazı değişiklikler yapılabilir.

Yani eski bir tasarıma dönüş.

iPhone 4 tasarımında olduğu gibi yanları metal çerçeve olan bir tasarım...


Apple aslında iki yıl arayla tasarım değişikliğine gidiyor.

Yani bir yılın sonunda çıkan iPhone modellerine bakıldığında tasarımsal anlamda genel olarak minör değişiklikler görüyoruz.

Apple yıllardır sürdürdüğü bir geleneği 2020 yılında tekrarlar mı yoksa Analist Kuo'nun araştırma notunda belirttiği gibi büyük bir tasarım değişikliğine gider mi bekleyip göreceğiz.

Bununla birlikte Kuo, Apple'ın gelecek yılki iPhone'ların tasarımını “önemli ölçüde” değiştireceğine çok inanıyor;  “daha ​​karmaşık bir bölümleme tasarımı, yeni kanal açma ve enjeksiyon kalıplama prosedürleri ve korumak için safir veya cam kaplama düzeneği olan yeni bir metal çerçeveye sahip olacak”  diyerek bir anlamda iPhone 4 benzeri bir tasarıma işaret ediyor.

Görünüşe göre Apple 2020 iPhone programında iPhone 4'e çok benzeyen bir görünüme yer verecek.
Apple, metal koruyucunun, özel enjeksiyon ve kanal açma işlemlerinde, yeni tasarımın yardımcı olacağı iç antenlerin yüksek frekanslı iletim verimi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyecektir.

Çarpıcı olansa maliyet. Kuo, tasarım değişikliği ile birlikte Apple'ın metal çerçeveye ve cam kasa maliyetinde önemli bir artış göreceğine inanıyor. Şirket, birincisi için yüzde 50 ila 60 arasında bir artış, ikincisi için ise yüzde 40 ila 50 arasında bir artış görebiliyordu.

Tüm bunlar dikkate alındığında Kuo, yeni tasarımın ve 5G bağlantısının dahil edilmesinin, 2020'de iPhone satışlarını gelecek yıl 85 milyon adete kadar olan sevkiyatlarla önemli ölçüde artıracağına inanıyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi, gelecek yılki iPhone dizilimi hakkında yapılan konuşmaların çoğu yaklaşık 5G üzerine oldu. Ancak, tasarım söylentileri kesilmek bilmiyor.

Söylentilere göre ise yeni iPhone'larda hem parmak izi okuyucu hem de yüz tanıma bulunacak.

iPhone 11 modellerindeki çentiğinse yeni tasrımla beraber gelecek nesil iPhone modellerinden kalkacağı söyleniyor.

2020'deki üç iPhone modelinin de yine OLED ekranlarla gelmesi bekleniyor.


Yorumlar

Yorum yaz