APPLE'IN HİKAYESİ

APPLE'IN HİKAYESİ
2020-10-21 11:36:43 0 Yorum Yazan: FixPoint Okunma: 1806

APPLE’IN DOĞUŞU


- Apple, 1976 yılında "Steve Jobs" ve "Stephen Wozniak" ile beraber Kaliforniya’nın Cupertino şehrinde bir garajda doğdu.


- ABD’nin bilgisayar konusundaki sembolü olan Apple, ilk kurulduğu zamanlarda (1976) Macintosh ismi ile biliniyordu. Bu isim elmanın bir çeşidinden geliyor. Sonrasında Steve Jobs ismi Apple olarak değiştirdi. Bugün hala Apple olarak devam ediyor.


Elmadaki ısırık sembolü nerden geliyor?


- Apple logosunun çeşitli anlamları olduğu öneri sunulmaktadır;

- İlk tasarlanan apple logosunda ünlü fizikçi “İsaac Newton” elma ağacının altında oturmaktadır. Daha sonraki apple logosu tasarımı  Rob janoff’ a aittir. Bu logo bildiğimiz renkli çizgiler ve ısırılmış elmadan oluşmaktadır. Şirket bu logoyu 1976 ile 1998 yılları arasında kullanmıştır. Tasarlanan logoda elmanın gene ünlü fizikçi İsaac Newton'un bulduğu yer çekimi kanununa adandığı düşünülüyor.


- Diğer bir düşünce ise matematikçi “Alan Turing”. Apple sembolünün bilgisayarın doğuşu için de önemli olan bu kişiye adandığı düşünülüyor. Sebebiyse Alan Turing’in elmanın içine zehir koyarak kendini öldürmeye çalışmasıdır. Apple bu logoyu 1998 yılında değiştirerek tamamen siyah yapmıştır. Siyah olan bu logosunu ise 2000 yılına kadar kullanmıştır. Daha sonralarda logoyu gri yapan apple bu logoyu halen kullanmaktadır.

 Karşınızda İlk Apple!
- İlk bilgisayarları, MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I 

             


Yorumlar

Yorum yaz